نمونه کارهای طراحی جلد استودیو صفحه آرایی آرنگ

جهت سفارش با ما تماس بگیرید

شماره واتساپ 09109038023 آقای الوندی

هرگونه خدمات اضافی از قبیل تصویرسازی، تایپوگرافی و اتودهای بیشتر قابل مذاکره می‌باشد

تا به حال فکر کرده‌اید که چرا برخی از کتابها به محض رویت، چشم را جذب می‌کند و برخی دیگر سال‌‌ها در ویترین کتاب فروش‌‌ها خاک می‌خورد؟ طراحی جلد کتاب مهمترین رکن تعامل اولیه با مخاطب است و هرچه شفاف‌سازی در این زمینه بهتر باشد نتیجه ایجاد شده قابل قبول‌تر خواهد بود.

مراحل طراحی جلد کتاب

اطلاع از روندی که برای طراحی جلد کتاب به کار گرفته می‌شود، اجازه می‌دهد که بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید و نتیجه کار با رضایت بیشتری همراه خواهد بود. یکی از مهمترین‌بخش ‌هایی که برای طراحی جلد کتابباید به آن توجه شود اطلاع از فضای کلی کتاب است (که البته با طراحی جلد مجله مشترک است) به این ترتیب نشست با نویسنده کتاب می‌تواند برای حرفه‌ای‌تر شدن کار بسیار عالی باشد. ضمن صحبت با نویسنده کتاب مشخص می‌شود که محتوا در چه مسیری حرکت کرده است به این ترتیب طراحی جلد کتاب می‌تواند بر اساس رویکرد‌های داخلی کتاب به شکل منسجم‌تری پیش رود. یک طراح موفق به طور کلی می‌بایست قسمت‌‌های مهم کتاب را مطالعه نماید تا مشخص شود که‌ایده مناسب برای طرح جلد کدام است. بنابراین ارتباط با نویسنده کتاب به طور کلی می‌تواند نقش مهمی در نتیجه نهایی داشته باشد.

 • عنوان کتاب: اولین گام مهم در طراحی جلد کتاب جاگذاری المان‌‌های روی جلد است. حال یعنی چه؟ به طور کلی آمار‌ها و ارزیابی‌‌هایی که در طیف سلیقه‌‌های مختلف نشان می‌دهد، عنوان کتاب می‌بایست در نیمه بالایی کتاب قرار بگیرد این موضوع از چندین حیث اهمیت دارد. اول اینکه کتاب در ویترین کتاب فروشی به طور واضح دیده می‌شود و مشخص می‌شود که موضوع کلی کتاب در چه فضایی است.
 • فونت و رنگ جلد: ورد بعدی فونتی است که می‌بایست استفاده شود، فونت به کار رفته می‌بایست واضح باشد بنابراین انتخاب رنگ برای فونت بسیار عالی است، همینطور نیاز است که سلیقه طراح و موضوع کتاب در انتخاب فونت به طور دقیق به کار گرفته شود.
 • سوتیتر: موضوع دیگری که در طراحی جلد کتاب نیاز به دقت است سوتیتر است، سوتیتر به توضیحی گفته می‌شود که در مورد عنوان و همینطور موضوع کتاب لحاظ می‌شود و عموماً پس از تیتر اعمال می‌شود، این گزینه می‌بایست در راستای عنوان انتخاب شود و چه خوب است که طراح بتواند سوتیتر را به صورت مکمل در نظر بگیرد.
 • نام نویسنده: نیاز است که بر روی جلد کتاب از کلمه نویسنده یا گردآوری‌کننده استفاده شود که گا‌ها مترجم کتاب نیز اعمال می‌شود که می‌بایست بر اساس اهمیت کتاب در فاصله‌ای مشخص از عنوان چاپ شود این فاصله در وضعیت سلیقه‌ای قرار دارد و طبق نظر طراح و همینطور کاربر ارزیابی می‌شود. فونتی که برای این گزینه به کار می‌رود می‌بایست از فونت عنوان کتاب و سرتیتر کوچکتر در نظر گرفته است.
 • لوگوی ناشر: نام ناشراز‌بخش ‌های بسیار مهم در طراحی جلد کتاب است که می‌تواند به همراه آرم و یا بدون آرم اعمال شود، البته گا‌ها فقط آرم چاپ می‌شود. استفاده از نام ناشر سبب ارتباط بهتر مخاطب با کتاب می‌شود
 • رنگ جلد کتاب: در مورد رنگ به کار رفته بر روی طراحی جلد کتاب می‌تواند رویکرد‌های مختلفی را در نظر گرفت. رنگ می‌تواند به صورت یک دست با بقیه قسمت‌‌های کتاب انتخاب شود یا می‌تواند از رنگی کاملاً مجزا استفاده نمود.
 • تصاویر در جلد: در صورتی که موضوع کتاب عمومی یا public باشد استفاده از تصاویر و عکس‌‌ها می‌تواند بر روی جلد یک انتخاب هوشمندانه باشد در صورتی که کتاب در لیست کتب غیر پابلیک قرار دارد، اشکال و فرم‌‌ها انتخابهای بهتری هستند. در طراحی جلد کتاب انتخاب تصویر درست بر روی جلد بسیار مهم است در جلب توجه کاربر تأثیر‌گذار است.
 • یک نکته مهم برای طراحی کتاب این است که بهتر است المانهایی که بر روی جلد استفاده می‌شود به داخل کتاب نیز وارد شود. در واقع انتخاب المان‌‌های درست سبب می‌شود که یک مسیر جهت دار ایجاد شود این موضوع از دید روانشناسان نیز مورد تأیید قرار گرفته است و سبب می‌شود کاربر رغبت بیشتری برای بازدید‌بخش ‌های داخلی کتاب داشته باشد.

هزینه و قیمت و تعرفه طراحی جلد کتاب

در این‌بخش قصد داریم در زمینه پارامتر‌های مهمی که در قیمت طراحی جلد کتاب تأثیر دارد صحبت کنیم. به عنوان مثال یکی از عواملی که بر روی قیمت طراحی جلد کتاب تأثیرگذار است استفاده از طراحی جلد به صورت نوشتاری یا تایپوگرام است. در این کتابها از عکس‌‌ها یا فرم‌‌ها برای جلد استفاده نمی‌شود و نوع طراحی به سبک خاصی است این گزینه در کتابهای فلسفی و مذهبی دیده می‌شود برای کتاب کودکان کمتر توصیه می‌شود زمان و مکانیزم‌‌های به کار رفته در تایپوگرام قوی بوده و یکی از پارامتر‌های قیمتی محسوب می‌شود.

مورد بعدی که در تعیین هزینه طراحی جلد کتاب بسیار مهم است، طراحی پشت جلد است. به طور کلی وقتی صحبت از پشت جلد می‌شود، تبلیغات اهمیت زیادی دارد عموماً پشت جلد برای تبلیغات استفاده می‌شود دست طراح بازتر است و به طور کلی ورود سلیقه در پشت جلد بیشتر از جلوی جلد است. اگر دقت کرده باشید که در بیشتر کتابها طراحی پشت و جلوی جلد به صورت یکدست صورت می‌گیرد و گا‌ها رنگ روی جلد و همینطور عناصر و المانهایی که در‌بخش جلوی جلد به کار رفته است در پشت جلد دنبال می‌شود و این موضوع می‌تواند به طراحی جلد کتاب ساختاریافته کمک نماید اما برای این سری از جلد‌‌ها دقت طراح بسیار مهم است و می‌بایست نقطه عطف کتاب به شکل بسیار تمیز و صحیح جانمایی شود و مبرهن است که یکی از موارد تعرفه نیز در این سری از ساختار‌ها لحاظ می‌شود. در واقع تمیز نبودن طرح ایجاد شده در‌بخش تاخورده سبب نامرتبی و نتیجه نامناسب شده و رویکرد خوبی نخواهد داشت.

در طراحی جلد کتاب عموماً قیمت کتاب در پایین صفحه نوشته می‌شود و البته می‌تواند در وسط و پشت جلد نیز به کار برود استفاده از نام ناشر در پشت جلد انتخاب بهتری است. یک مورد دیگر که در جدیدترین طراحی جلد کتاب دیده می‌شود استفاده از خلاصه کتاب و یا قسمت مهم آن بر روی‌بخش کوچکی از جلد است که هیجان خرید را در کاربر بیشتر می‌کند این موضوع طبق سلیقه کاربر می‌تواند به صورت طرح سوال نیز همراه باشد.

در اصول بین المللی طراحی جلد کتاب عطف کتاب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است در واقع اولین نگاه خواننده به کتاب و نقطه‌ای که سبب تعامل با خواننده کتاب می‌شود عطف کتاب است در نظر داشته باشید که اگر در طراحی جلد کتاب عطف کتاب ارتباط درستی با خواننده ایجاد نماید بیش از 90 درصد دیده شده است که خواننده تصمیم به خواندن کتاب خواهد گرفت. اینطور که شواهد نشان می‌دهد در طراحی جلد کتاب به طور کلی نقطه عطف می‌بایست کاملاً مجزا از کل جلد طراحی شود و استراتژی که در این زمینه به کار می‌رود یکی از هنر‌های طراح محسوب می‌شود.

اندازه و سایز و ابعاد جلد کتاب می‌دانیم که کتابها به صورت قطع دسته‌بندی ابعاد می‌شوند. دلیل این نامگذاری به این صورت است که به‌اندازه طول و عرض هر برگ از کتاب قطع کتاب گفته می‌شود. این موضوع می‌بایست در طراحی جلد کتاب نیز رعایت شود و جلد کتاب باید با ساختار کلی کتاب توازن داشته باشد استفاده از جلد خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک به نسبت برگه‌‌های داخل کتاب منطقی نبوده و مشکل ساز خواهد بود

یکی از مدل‌‌هایی که در اندازه جلد کتاب به کار می‌رود اندازه قطع وزیری است. در این روند 3 بار تا کردن پی در پی کاغذ وجود دارد که ابعاد به کار رفته در آن اغلب 70 در 50 سانتیمتر است که پس ار پروسه چاپ به صورت دقیق رض داده می‌شود. این گزینه بیشتر برای طراحی جلد کتابهای علمی و دانشگاهی استفاده می‌شود و طبق استاندارد آمریکایی medium octavo استفاده می‌شود.

مورد دیگر در کتابها سایز رقعی است که با سه مرتبه تا کردن کاغذ در وضعیت 60 در 45 صورت می‌گیرد و برش مناسب اعمال می‌شود. این گزینه در طراحی جلد کتابهای رمان و داستان می‌تواند نتیجه خوبی به همراه داشته باشد این گزینه برای کتابهای عمومی استفاده می‌شود.

اندازه کتابهای قطع رحلی به تا شدن کاغذ در دو مرتبه متوالی در اندازه‌‌های 45 در 60 است که پس از برش به شکل نهایی تبدیل می‌شود. اگر دقت کرده باشید در طراحی جلد کتابهای نفیس، مجلات و همینطور کتابهای کمک آموزشی و در پایان نامه‌‌ها از این گزینه به وفور استفاده می‌شود این مورد نیز طبق استاندارد جهانی اعمال می‌شود

برخی از کتابها به صورت قطع جیبی طراحی شده است که با 4 بار تا کردن متوالی کاغذ 50 در 70 و همینطور 60 در 45 طراحی و برش داده می‌شود که ابعاد مختلفی برای طراحی جلد کتاب را در نظر می‌گیرد قطع‌‌های جیبی و پالتویی پس از موارد بالا مرسوم‌ترین گزینه هستند

سایز و ابعادی که برای کتاب به قطع‌‌های خشتی استفاده می‌شود بیشتر 45 در 60 بوده و به 6 قسمت مساوی تقسیم می‌شود به طور کلی کاغذ در این فضا در ابعاد 50 در 70 دیده می‌شود در طراحی جلد کتابهای هنری و کودکان و نوجوان این گزینه پیشنهاد می‌شود در طراح کاتالوگ نیز این گزینه بسیار عالی در نظر گرفته شده است.

البته برای ابعاد طراحی جلد کتاب یک سری قطع‌‌های دیگر نیز دیده می‌شود که امروزه به نسبت قبل کمتر کاربرد دارد. مثلاً قطع‌‌های بازوبندی برای کتابهای ادعیه و مذهبی استفاده می‌شود که جلد در وضعیت داخل چرم دوخت می‌شود و در طراحی این سری از جلد‌‌ها نیاز به رعایت‌بخش عطف و طرح‌ریزی متوازن است. قطع جانمازی و همینطور قطع بغلی از دیگر گزینه‌‌های موجود هستند که می‌بایست در زمان سفارش طراحی جلد کتاب به طور دقیق مورد ارزیابی قرار بگیرد.

سفارش طراحی جلد کتاب

جهت سفارش طراحی جلد کتاب با ما تماس بگیرید.

در سفارش طراحی جلد کتاب می‌بایست به به نقطه عطف کتاب توجه ویژه‌ای شود، المانهایی که در طراحی عطف لحاظ می‌شود شامل نام کتاب به همراه عنوان نویسنده و همینطور نام ناشر و تعداد چاپ است. اطلاعات می‌بایست جانمایی درستی داشته است که خواننده بتواند در زمان انتخاب کتاب تصمیم‌گیری درستی داشته باشد.

در سفارش طراحی جلد کتاب می‌بایست به این نکته توجه شود که به ازای هر 100 صفحه کتاب می‌بایست یک سانتی متر عطف در نظر گرفته شده این گزینه بر اساس میزان گرم کاغذی که برای چاپ کتاب استفاده شده است نیز بستگی دارد.

در سفارش طراحی جلد کتاب نیاز است که به بحث انتخاب قالب دقت ویژه‌ای شود‌گاه انتخاب یک قالب غیر استاندارد، تناسب کلی متن و تصویر را از بین می‌برد و سبب می‌شود که نتیجه نهایی دلخواه نباشد. سفارش طراحی جلد کتاب می‌بایست طبق سلیقه کاربر با رعایت اصول استاندارد صورت بگیرد به طوری که هر‌بخش در فضای مخصوص به خود اعمال شود. صفحه آرایی از موضوعات بسیار مهمی است که اغلب کم رنگ در نظر گرفته می‌شود و نتیجه نا صحیحی به همراه دارد، صفحه آرایی باید رویکرد علمی تجسمی داشته باشد، خشک بودن بیش از حد متن و تصویر و یا رنگ و زرق و برق بیش از حد سبب سردرگمی کاربرد می‌شود و این روال در طراحی جلد کتاب مشکل ساز خواهد و بار‌ها دیده شده است که مخاطب با دیدن جلد کتاب برداشت اشتباه می‌کند. بسیار مهم است که در سفارش طراحی جلد کتاب همه موارد لحاظ شود، طراحی به صورت مرحله به مرحله صورت بگیرد و پس از تأیید یک مرحله، مرحله بعد آغاز شود. در این مسیر استفاده از تیم‌‌های طراحی حرفه‌ای در وقت و هزینه کاربر بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

نمونه طرح روی جلد کتاب

اگر به نمونه طرح‌‌های روی جلد کتاب دقت کنید استفاده از رنگ قرمز و سیاه و سفید و برجسته‌سازی از موضوعات بسیار مهمی است که می‌تواند با کمترین جزئیات بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشد. در واقع در طراحی جلد کتاب طراحی ساده اما قابل توجه مهم‌ترین اصل است.

در صورتی که بتوان توجه مخاطب را به یک المان در فضای طراحی جلب نمود سبب می‌شود که واکنش حسی خارق العاده‌ای ایجاد شود. در واقع در طراحی جلد کتاب رعایت تخیل فرد بسیار مهم است. فرض کنید یک نمونه بسیار جالب در طراحی جلد کتاب این است که صدای رفت و آمد افراد در یک خیابان شلوغ و یا کشیده شدن صندلی فلزی بر روی زمین باید در طرح کشیده شده شنیده شود! اگر موضوع کتاب در مورد سرما است می‌بایست در طراحی جلد کتاب سرمای یک اتاق سیمانی بر روی نوک انگشتان احساس شود. ایجاد فضای هیجان‌انگیز هنر یک طراح است.

طراحی جلد کتاب می‌بایست در برخی موارد با معنی دوگانه همراه باشد. در صورتی که قرار است برای یک کتاب پلیسی طرح‌زده شود ایجاد فضای رمز آلود بر روی جلد کتاب بسیار مهم است می‌تواند این موضوع بر روی میزان نورپردازی‌‌هایی که در طراحی جلد لحاظ می‌شود تأثیر مستقیمی دارد

در طراحی جلد کتاب می‌بایست واکنش‌‌های تجربی دخالت داده شود که البته کار ساده‌ای نیست. به عنوان مثال فرض کنید کتاب در مورد آرتروز صحبت می‌کند در طراحی جلد کتاب باید طرح به صورت اعمال شود که مخاطب به محض دیدن دستش را به سمت گردنش ببرد! تصویرسازی‌‌های پیغامی یک برگ برنده در طراحی جلد کتاب است و می‌تواند نتیجه مستقیمی ایجاد نماید.

افراط در طراحی جلد کتاب فاجعه است! فرض کنید قرار است یک طرح مرموز بر روی جلد کتاب استفاده شود ترفند به کار رفته باید به صورتی باید که کاربر را غرق نکند! در واقع تصویری که در این سری از طرح‌‌ها استفاده می‌شود می‌بایست در وضعیت متعادل در نظر گرفته شود. استفاده از باکس‌‌های متنی می‌تواند کمی از افراط داستان کم کند.

از سمت دیگر تفریط نیز باید لحاظ شود و یعنی اگر بخواهید تصویرسازی در جلد کتاب داشته باشید که خواننده به جواب همه سوالات خود برسد دیگر هرگز رغبتی برای ورود به داخل کتاب نخواهد داشت بنابراین همیشه باید کاربر در یک فضای پنهان باقی بماند به طوری که خود بخواهید وارد جزئیات شود این موضوع از اصول مهم طراحی جلد کتاب است. تصویرسازی برای طراحی جلد کتاب باید انسانی باشد نگاه به کار رفته می‌بایست به ماهرانه‌ترین شکل ممکن اعمال شود. ترس زیاد، خشونت زیاد، مهربانی بیش از حد، رنگ‌‌های زننده و… همگی به نتیجه نهایی لطمه می‌زند، روحیات انسان در طراحی جلد کتاب بسیار مهم است. (در این لینک برخی از نمونه‌‌های خوب خارجی طرح جلد کتاب را می‌توانید ملاحظه بفرمایید)

در زیر برخی ایده‌‌ها جهت طراحی جلد انواع مختلف کتاب را با هم بررسی می‌کنیم:

نمونه طرح جلد کتابهای رمان

طرح جلد کتاب کودک

استفاده از عکس در جلد کتاب

طرح جلد کتاب معماری

طراحی جلد کتابهای هنری

نمونه‌‌هایی از طرح‌‌های جلد مربوط به کتابهای کسب و کار و تجارت

نمونه‌‌هایی خلاقانه از طراحی جلد کتاب

استفاده از المان‌‌های گرافیکی و فوتوشاپ در طراحی جلد

تصویرسازی و تصویرگری در طراحی جلد کتاب

صفحه آرایی جلد کتاب

بهتر است در ابتدا با مفهوم صفحه آرایی آشنا شوید. صفحه آرایی به این صورت است که مجموعه‌ای از اطلاعات به طور دقیق تنظیم و عرضه شود، تصویر در مکان مشخص قرار بگیرد و در یک سطح یا فضا به صورت از پیش مشخص شده واقع شود. هدفی که در این مسیر دیده می‌شود به این صورت است که اطلاعات به بهترین و ساده‌ترین شکل ممکن منتقل شود. نیاز است که مخاطب به طور دقیق متوجه شود و اشتیاق در وی ایجاد شود. در صفحه آرایی جلد کتاب انواع عکس‌‌ها و طرح و جدول به صورت متن منظور می‌شود در واقع همه اطلاعاتی که وارد می‌شود یا از جنس متن هستند یا در قالب تصویر اعمال می‌شود.

حال این موضوع را با یک مقایسه کاربردی دنبال می‌کنیم: مجموعه اطلاعاتی که یک طراح در صفحه به کار می‌برد می‌بایست برای مخاطب آسانتر و همینطور جذاب‌تر باشد به نسبت فضای اطلاعاتی که یک فرد عادی به کار برده است و هنر طراح دقیقاً در همین‌بخش مشخص می‌شود. حال فرض کنید مجموعه‌ای از متن و تصویر ایجاد شود که کاربر در ردک آن دچار خطا و یا مشکل شود یعنی صفحه آرایی در فضای درستی صورت نگرفته است. صفحه آرایی یک هنر است هنر چیدن حروف و جملات در کنار هم به طوری که تصور مشتری از هدف تعیین شده صحیح شکل بگیرد، هر چه تمرین و مهارت در صفحه آرایی بیشتر باشد نتیجه بهتری رویت خواهد شد.

در صفحه آرایی جلد کتاب می‌بایست به جای گذاری هوشمندانه متن دقت ویژه‌ای شود. فرض می‌کنیم بر روی کتاب از تصویر صورت یک مرد استفاده شده است، در این فضا نیاز است که متن به طور دقیقی بر روی چشم‌‌ها بین و دهان قرار می‌گیرد که مخاطب به صورت ناخودآگاه سایر شخصیت‌‌ها را خط می‌زند به این ترتیب بیننده به این حقیقت پی می‌برد که مهم نیست شخص بر روی جلد کیست اما قطعاً مهمترین فردی است که به دنبالش بوده است!

برنامه‌‌هایی که برای صفحه آرایی جلد کتاب استفاده می‌شود مختلف است و انتخاب برنامه کاربردی مناسب می‌تواند این مسیر را هموارتر نماید مشخص است که طراح باید وظایف خود در این زمینه را به خوبی بداند و بسیار مهم است که برنامه‌‌های کاربردی در وضعیت درستی لحاظ شود.

انواع قالب جلد کتاب

استودیو صفحه آرایی آرنگ در صفحه‌‌هایی با نام دانلود رایگان طرح جلد کتاب لایه باز psd و همچنین در نسخه‌‌های پیشرفته‌تر در لینک دانلود طرح جلد لایه باز کتاب قالبهایی جهت طرح جلد کتاب برای شما عزیزان قرار داده است که می‌توانید با تهیه آن‌‌ها و با داشتن دانش کمی از فوتوشاپ به طراحی جلد دلخواهتان بپردازید. در نسخه حرفه‌ای اصول اصلی طراحی جلد کتاب مربوط به رعایت عطف کتاب، خط برش و … رعایت شده است. می‌دانیم که جنس جلد کتاب بسیار متنوع است و علت تنوع در این زمینه ایجاد زیبایی و محافظت بیشتر از کتاب است. مشخص است که اغلب برای کتابهای نفیس از جلد‌‌های سخت مقوایی و یا گالینگور استفاده می‌شود

در انتخاب نوع جلد باید طرح به کار رفته به طور دقیق ارزیابی شود. رنگی که در قالبهای جلد کتاب به کار می‌رود بسیار مهم است تعداد صفحات و همینطور نوع طرح‌ریزی در برخی از قالبها تفاوت زیادی با گزینه‌‌های دیگر دارد. خلاقیت در ترکیب قالبها‌بخش مهمی از طراحی جلد کتاب است استفاده از جلد‌های شومیز و همینطور کاغذ گلاسه در رنگ‌گیری بهتر قالبهای جلد کتاب لحاظ می‌شود به طور کلی در این مسیر مهم است که قالب جنبه اطلاع رسانی درستی داشته باشد استفاده از قالبهای فانتزی سبب می‌شود که دست برای ورود خلاقیت بازتر باشد، به این ترتیب انتقال مطلب می‌تواند کلی‌تر و بهتر صورت بگیرد. آنچه در طراحی جلد کتاب بسیار مهم است رساندن درست و به موقع پیام داخل کتاب است، در خدمات طراحی جلد کتاب توسط استودیو صفحه آرایی آرنگ همه موارد صحیح در زمینه صفحه آرایی، قالب‌بندی، نقطه عطف، جانمایی المان‌‌های پنهان و آشکار به طور استاندارد گنجانده شده است.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 4.4 از ۵. تعداد امتیازات 20

اولین کسی باشید که رای میدهد

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • میرویس پیمان
  1399-06-11

  سلام و عرض ادب!
  سایت شما خوب طرح شده مرا در یک دیدن علاقه مند ساخت.
  یک کتاب در مورد توسعه سیستم مالی نوشته کردیم
  میخواهم یک طرح جلد آن را با یاری شما تمامش کنم
  امید یک طرح بسیار قشنگ برای کتاب ما در نظر بگیرید.
  با احترام
  میرویس پیمان

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست